glownakontaktdodaj do ulubionych

Najbliższa sesja
(rok 2010)


Egzamin wstępny:
listopad 2011

Egzamin dopuszczajecy:
listopad 2011

Egzamin główny:

listopad 2011FAQ
Czym jest egzamin Aikido?

Niezdany egzamin Aikido.
Koszt egzaminów
Etapy
Techniki 6kyu (do wizualizacji)
Techniki do druku
Zobacz film z egzaminów 2005

Egzaminy Aikido

Wymagania egzaminacyjne na stopnie kyu AIKIDO (.DOC)

Stopnie nadawane po egzaminach przyznaje Polska Federacja Aikido - największa organizacja Aikido w kraju.

Czym jest egzamin Aikido?
Egzaminy są w aikido formą podsumowania pewnego okresu treningów. Konfrontują nasze umiejętności ze stresową sytuacją egzaminu i zmęczeniem fizycznym. Jest to najlepszy sposób by przekonać się na ile nas stać, ile potrafimy a ile jeszcze mamy do zrobienia.

Ćwicząc, na co dzień na treningu często pozwalamy sobie na pewne uchybienia co do techniki, na chwile odpoczynku, wytchnienia i poprawki.

Egzamin stawia przed nami konkretne wymagania i nie ma już czasu na rozmyślenia jak zrobić daną technikę, trzeba ją po prostu zrobić a później następną i następną.

Stając do egzaminu musimy pamiętać, iż jeśli przykładowa liczba naszych zasobów (umiejętności technicznych, kondycji, odporności psychicznej) jest na poziomie 10 jednostek to na egzaminie stres i zmęczenie zabierze nam 7 jednostek, tak wiec egzamin zdamy z 3 jednostkami jakie nam pozostaną, czyli będziemy się jeszcze trzymać na nogach ;). Jeśli jednak nasze zasoby będą w okolicach 4/5 to stres i zmęczenie odbierając nam 7 spowoduje, że zgubimy wszystko technikę, pozycje itd. Dlatego tak ważne jest przygotowanie się do egzaminów poprzez regularny trening oraz wizualizacje technik. W ten sposób dbamy aby poziom naszych zasobów wynosił co najmniej 10.

Powyższa konkluzja odnosi się zarówno do egzaminów jak i walki na ulicy, tak więc tylko regularny trening i zaangarzowanie zapewnia nam dostateczną ilość zasobów.

Niezdany egzamin Aikido.
Niezdany egzamin, nie eliminuje nas z treningów. Nie jest powodem do rezygnacji, czy zwątpień. Niezdany egzamin powinniśmy odebrać jako lekcje, z której wyciągamy jak najwięcej. Czy zabrakło techniki przez co nadrabialiśmy siłą i kondycja nie wytrzymała czy technika była wykonywana zbyt niepewnie, powoli. Na takie pytania z pewnością odpowiedzi udzieli wasz trener oraz egzaminator, dlatego też nie należy się wahać z pytaniami, zadawać je wprost, wyciągać wnioski i wprowadzać je w życie by wasze aikido było lepsze.

Koszt egzaminów
Legitymacja klubowa (w niej zawierają się certyfikaty, wpisane składki i staże) - 30pln

Egzaminy:
6 - 5 KYU:  50 zł
4 - 3 KYU:  60 zł
2 - 1 KYU:  70 zł

Za niezdany egzamin się nie płaci.

Etapy

Egzamin wstępny- ten egzamin ma formę przygotowawczą, a wiec wszystko jest jak na egzaminie głównym, ale dopuszczalna jest większa ilość błędów a instruktor pomaga i wyjaśnia wszelkie wątpliwości, zwraca uwagę, co należy poprawić

Egzamin dopuszczający- wynik tego egzaminu decyduje o tym czy możemy przystąpić do egzaminu głównego, po egzaminie instruktor zwraca uwagę na ostatnie szczegóły.

Egzamin główny- ostateczna rozgrywka;)

Techniki 6kyu z opisem do wizualizacji.


Czasy technik na filmie
  0:06 Aihanmi Katadori Ikkyo omote waza
  0:33 Aihanmi Katadori Ikkyo ura waza
  1:13 Aihanmi Katadori Irimi nage
  1:46 Aihanmi Katadori Irimi nage tenkan waza
  2:23 Aihanmi Katadori Kotegaeshi
  3:31 Aihanmi Katadori Shihonage omote waza
  4:02 Aihanmi Katadori Shihonage ura waza
  4:37 Katatedori Uchikaiten nage
  5:59 Shomen uchi Irimi nage
  6:34 Kokyu nage

Traktujcie te opisy tylko jako przypomnienie technik które już znacie i robiliście wielokrotnie.

Poruszanie.
TENKAN - obrót na nodze wykrocznej, cały czas ta sama noga z przodu.
IRIMI TENKAN - obrót z krokiem do przodu, zamiana pozycji z jednej na drugą.

MAE SHIKKO - chodzenie na kolanach do przodu, pamiętamy o tym aby pięty były blisko siebie, w momencie unoszenia kolana pięte nogi zakrocznej podciągamy do siebie.

USHIRO SHIKKO - Chodzenie na kolanach do tyłu, ustawiamy się pod katem 45stopni z kolanami złączonymi, odstawiamy kolano nogi zakrocznej do tyłu, dosuwamy nogę wykroczną, prze nosząc ciężar na kolana wykonujemy obrót 90stopni i ostawiamy kolano w tył. Pięty blisko siebie.

MAE UKEMI- przewrót w przód, głowa z boku.

USHIRO UKEMI - przewrót w tył, głowa z boku, nogi przenosimy nad ramieniem od nogi wykrocznej.

Techniki
Atak: KATATE DORI AIHANMI - uchwyt za rękę zgodny, lewa-za lewą, prawa-za prawą.

IKKYO (OMOTE) - uniesienie trzymanej ręki razem z zejściem do przodu - do wewnątrz (omote) wolna ręka powyżej łokcia partnera (uke), krok noga zakroczną do przodu wepchnięcia łokcia na twarz uke, następny krok zakroczną rozciągnięcie na macie, siadamy - tylko wtedy, gdy partner leży, najpierw nogą od strony głowy.

IKKYO (URA) - uniesienie trzymanej ręki razem z krokiem za plecy partnera (ura). Wolna ręka na łokieć i wychylenie, krok w tył nogą zakroczną ściągnięcie w dół ruchem po spirali, siadamy.

IRIMI NAGE (OMOTE) - wejście pod brodę
Z uchwytu wychodzimy tegataną na zewnątrz, krok noga zakroczną za partnera, chwyt wolną ręką za szyję, przyciśnięcie do ramienia od nogi zakrocznej, puszczamy uchwyt wejście ramieniem pod brodę ręka wskazuje sufit, krok do przodu jednocześnie z ręką pod brodą opada w dół.

IRIMI NAGE (URA) - wejście pod brodę z tenkanem
Podobnie jak omote, w momencie zejścia i uchwycenia szyi robimy tenkan, następuje rzut.

KOTE GAESHI (OMOTE) - dźwignia na nadgarstek
Tegataną wychodzimy na zewnątrz uchwytu, druga ręką chwytamy nadgarstek, krok nogą wykroczną do przodu przed partnera uwolnienie nadgarstka i stopami obrót kaiten,  dźwignia z rzutem, obejście dookoła głowy i osae unieruchomienie nikkyo

KOTE GAESHI (URA)
Tegataną wychodzimy na zewnątrz uchwytu, druga ręką chwytamy nadgarstek, krok nogą zakroczną za partnera - irimitenkan, zaciągnięcie, nałożenie dłoni na dłoń partnera dźwignia z rzutem, obejście dookoła głowy i osae unieruchomienie nikkyo

SHIHO NAGE (OMOTE) - dźwignia na nadgarstek
Przechwyt trzymanej ręki, wyjście przed partnera, przejście pod ręką, obrót w stronę partnera, ściągnięcie zgiętej ręki w dół.

SHIHO NAGE (URA)
Przechwyt trzymanej ręki, wyjście za partnera nogą zakroczną-  irimi tenkan, przejście pod ręką- kaiten, obrót w stronę partnera, ściągnięcie zgiętej ręki w dół.

Atak: KATATE DORI:
Uchwyt rękami przeciwstawnymi.

UCHIKAITEN NAGE
Wyjście na zewnątrz z wyciagnięciem reki trzymanej w górę, nadgarstek jak najdalej od bioder partnera, przejście pod ręką , ściągniecie z wycofaniem nogi do tyłu, kontrola szi, zamiana uchwytu "widełki", krok do przodu wypychając rękę przed sobą.

Atak: SHOMEN UCHI: uderzenie z góry, cięcie

IRIMI NAGE

Uniesienie ręki - shomen na shomen, wejście nogą zakroczną za partnera, ściągnięcie głowy partnera do ramienia obrót tenkan, wejście pod brodę, krok do przodu nogą zakroczną, rzut.

Zobacz film z egzaminów 2005

Lista stopni Aikido BUDOKAI

6kyu

Agata Barszcz
Dorota Winiarska
Magdalena Szymko
Elżbieta Kęsek
Przemysław Pintera
Rafał Gruszczyński
Magdalena Dróżdż
Martyna Ozięmblewska
Małgorzata Pawelec
Andrzej Nalewajko
Paweł Winklewski
Łukasz Olszewski
Wojciech Grzegory

Wojtek Kalbarczyk
Adam Wydra

Michał Joel
Marcin Prochowicz
Michał Krzyrzan
Grzegorz Królikowski
Wojtek Dobrzyński
Mikołaj Mańko
Patryk Bedher
Stanisław Brzeziński
Jarosław Brajczewski

5kyu

Marek Śnieciński
Nikita Tiepliszczew
Michał Winnicki

Michał Paczuski
Daniel Nowak
Karol Juchniewicz
Łukasz Pociupany
Piotr Górski


4kyu

Przemysław Zabłocki
Konrad Kubiec
Oliwia Grafka
Tadeusz Pięta
Anna Pawelec
Rafał Kopiński
Piotr Bukowiecki

3kyu

Bartłomiej Kawecki
Paweł Ostowicz
Tomasz Stopa
Mariusz Peda
Andrzej Peda

Orest Dorosh
Maria Rozbicka
Emilia Zwolińska

2kyu

Dariusz Dworakowski

1kyu

Daniel Mirowicz

AIKIDO

 


aikido, budojo, dojo, aikikai, sensei, ueshiba, sztuka walki, sztuki, aikido, karate , capoeira, warszawskie, stowarzyszenie,shotokan, okinawa, walka, kendo, jujutsu, ju-jitsu, ju-jutsu,  iaido, katana, miecz, ken jutsu , samuraje, sztuka, wschodu ,ko ryu, gwardia, karowa, centrum, ochota, wola, teksty, federacja, polska federacja, unia, polska, warszawa, galerie, osensei, konfrontacja, seagal, martial, war, encounter, selfdefence, samoobrona, walka, fight, collision, battle, combat, action, tournament, tilt, duel, warfare, satisfaction, combativeness, arms, fighting, bloodshed, battlefield, warpath, tactics, strategy, war-cry, darmowe, obrazki, fotosy, zdjecia, harmonia, ki, do, ai, treningi, trening